wtorek, 4 lutego 2014

Model sieciowy OSI

OSI (ang. Open Systems Interconnection) lub Model OSI (pełna nazwa ISO OSI RM, ang. ISO OSI Reference Model – model odniesienia łączenia systemów otwartych) – standard zdefiniowany przez ISO oraz ITU-T opisujący strukturę komunikacji sieciowej.
Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna (ang. International Organization for Standardization) na początku lat osiemdziesiątych dostrzegła potrzebę stworzenia modelu sieciowego, dzięki któremu producenci mogliby opracowywać współpracujące ze sobą rozwiązania sieciowe. W taki sposób powstała specyfikacja Open Systems Interconnection Reference Model, która do polskich norm została zaadaptowana w 1995 roku.


Model OSI składa się z siedmiu logizcnie ułożonych i ze sobą powiązanych warstw potrzebnych do nawiązania i utrzymania połączenia pomiędzy dwoma urządzeniami sieciowymi. Warstwy te to:
1. Warstwa fizyczna – najniższa warstwa modelu odpowiedzialna za przesyłanie bitów.
2. Warstwa łącza danych – odpowiada za poprawność przesyłanych danych w sieci.
3. Warstwa sieciowa – odpowiada za adresowanie i trasowanie w sieci.
4. Warstwa transportowa – kolejna warstwa, której głównym zadaniem jest pełnienie funkcji kontrolnej.
5. Warstwa sesji – umożliwia łączność pomiędzy aplikacjami na dwóch różnych urządzeniach.
6. Warstwa prezentacji – odpowiedzialna za sposób kodowania danych.
7. Warstwa aplikacji – odpowiada za interakcje z aplikacjami użytkownika.

1 komentarz:

  1. Niestety ja za bardzo na samych sieciach się nie znam, ale wiem jak ważnym jest aby mieć skonfigurowaną zaporę sieciową. Tak jak napisano w http://cybernecik.pl/zapory-sieciowe-cisco-konfiguracja/ to już wiem jak dokłądnie to zrobić.

    OdpowiedzUsuń