czwartek, 28 listopada 2013

Modem - Budowa , rodzaje .

Modem (od ang. MOdulator-DEModulator) – urządzenie elektroniczne, które moduluje sygnał w celu zakodowania informacji cyfrowych, tak by mogły być przesyłane w wybranym medium transmisyjnym, a także demoduluje tak zakodowany sygnał w celu dekodowania przesyłanych danych.
Najbardziej znanym przykładem jest modem akustyczny zamieniający cyfrowe dane z komputera osobistego na modulowany sygnał elektryczny w zakresie częstotliwości akustycznej kanału telefonicznego. Te sygnały mogą być przekazywane przez linie telefoniczne i demodulowane przez inny modem po stronie odbiornika, aby odzyskać dane cyfrowe.

środa, 27 listopada 2013

Urządzenia Sieciowe



 Karta sieciowa to rodzaj karty rozszerzeń, która jest niezbędna do podłączenia komputera z siecią LAN. Jest to układ elektroniczny będący dodatkowym komponentem systemu komputerowego. Kartę montuje się na płycie głównej za pośrednictwem gniazda rozszerzeń. Kartę z resztą sieci można podłączyć za pomocą kabla koncentryczny lub kabla typu skrętka, a także za pomocą światłowodu. Często karty wyposażone są w dwa rodzaje gniazd służących do podłączania za pomocą różnych typów kabli. Najważniejszym parametrem karty sieciowej jest jej prędkość transmisji, może ona wynosić 10, 100 lub 1000 Mbps.

Schemat budowy karty sieciowej



 

Podstawowe składniki karty sieciowej:


kontrolera LAN,

transformatora,

złącza sieciowego (RJ-45, BNC),

pamięci EEPROM

pamięci FLASH.
Moduł kontrolera LAN jest najważniejszym elementem karty sieciowej. Jest on najczęściej wykonany w technologii CMOS co wiąże się z jego niską energochłonnością. Cały moduł został tak opracowany, aby zminimalizować długość połączeń między poszczególnymi elementami w jego wnętrzu, a tym samym skrócić czas transmisji sygnału
Konfiguracja karty następuje bezpośrednio po włączeniu komputera według parametrów odczytywanych z modułu pamięci EEPROM. Pamięć ta przeznaczona jest do przechowywania wszystkich parametrów konfiguracji zdefiniowanych przez użytkownika  - full duplex, prędkość transmisji, inicjalizacja BootROM-u.
Zadaniem transformatora jest zapewnienie izolacji pomiędzy kartą a okablowaniem sieciowym. Chroni on kontroler LAN przed przepięciami elektrycznymi.
Kontroler LAN podzielony jest na kilka części składowych:


 interfejs magistrali (IM),

 bufory pamięci o dostępie szeregowym

 moduł odbiorczo-nadawczy.
 
Pierwszy z nich zapewnia wymianę danych pomiędzy kartą a procesorem za pomocą magistrali systemowej. Przed wysłaniem danych do sieci układ interfejsu metodą transmisji szeregowej umieszcza je w buforze nadawczym. W trakcie odbioru danych z sieci IM pobiera je również szeregowo bit po bicie z bufora odbiorczego, przetwarza na postać bajtową, a następnie wysyła do pamięci operacyjnej komputera. Bufor nadawczy i odbiorczy jest specjalnym rodzajem pamięci podręcznej, z której dane mogą być pobierane w sposób szeregowy w takiej samej kolejności, w jakiej zostały do niej zapisane. Nad poprawnością ich pracy czuwa dodatkowy moduł kontrolny.
Do zadań układu nadawczego należy tworzenie ramek transmisyjnych zawierających dane, sumy kontrolne i adres pod który mają one dotrzeć. Zadaniem elementu odbiorczego jest pobieranie z sieci zaadresowanych ramek i ich weryfikacja. Układ odbiorczo-nadawczy wykrywa i usuwa również błędy powstałe podczas transmisji. Sprawdza dane i sumy kontrolne odbieranych pakietów.

wtorek, 26 listopada 2013

Usługi sieciowe , serwis

HTML (ang. HyperText Markup Language) – hipertekstowy język znaczników, obecnie szeroko wykorzystywany do tworzenia stron internetowych.


HTTP (ang. Hypertext Transfer Protocol – protokół przesyłania dokumentów hipertekstowych) to protokół sieci WWW (ang. World Wide Web). Obecną definicję HTTP stanowi RFC 2616

World Wide Web (po angielsku: „ogólnoświatowa sieć”), w skrócie Web lub częściej WWWhipertekstowy, multimedialny, internetowy system informacyjny oparty na publicznie dostępnych, otwartych standardach IETF i W3C. WWW jest usługą internetową, która ze względu na zdobytą popularność bywa błędnie utożsamiana z całym Internetem.


Przykładowe programy  do przęglądania stron www offline

Nazwa Interfejs Cena System operacyjny
HTTrack Website Copier graficzny Darmowy  Windows, Unix, Linux
BackStreet Browser graficzny Darmowy       Windows
Wget linia komend
(istnieją graficzne nakładki)
Darmowy Windows, Unix, Linux, Mac*
* Wymaga samodzielnej kompilacji
WebCopier graficzny Płatny Windows, Mac, Unix, Linux, Windows Mobile
Offline Explorer graficzny Płatny Windows
 




Wtyczka (ang. plug-in, add-on) dodatkowy moduł do programu komputerowego który rozszerza możliwości wyjściowego produktu.
Stosowanie wtyczek jest coraz częstszym zabiegiem wśród twórców programów, a zwłaszcza tych tworzących otwarte oprogramowanie.
Zaletą takiego rozwiązania jest to, że użytkownicy mogą wybierać pomiędzy funkcjami, które chcą mieć w programie, a których nie. Poza tym odciąża to autora od pisania całego kodu programu, a zrzuca część tego obowiązku na zewnętrznych programistów.